2014 EYC

Riva del Garda is once again at the heart of top table tennis as we reach the ITTF World Junior Championships to be held from November 26th to December 3rd, 2017: Garda Trentino’s pearl already was in the spotlights successfully hosting the 57th European Table Tennis Youth Championships powered by “Sterilgarda”. On July 2014 at the Palafiera, all the main  European table tennis authorities surrounded by over thousand spectators attended the spectacular final stages.


France played a starring role, topping the field with a haul of 11 medals (five gold, one silver, five bronze). France was followed by an outstanding Romania getting four gold medals and a fifth shared by Adina Diaconu with the Belgian (Chinese-born) Lisa Lung. Germany achieved the third step of the podium in Riva: only one gold (claimed by Chantal Mantz in the all German single female Juniors final against Nina Mittelham, the defending champion) among the six medals overall.


The 57th European Table Tennis Youth Championships highlighted the solid improvement by Portugal, Hungary, Croatia, Russia and Sweden. Italy achieved two bronze medals thanks to the cadets double’s pair, Daniele Pinto and Carlo Rossi.


INDIVIDUAL FINALS


Single Junior boys: Alexandre Cassin (FRA, photo) – Elias Ranefur (SWE) 4:0 (12, 9, 6, 9)

Single Junior girls: Chantal Mantz (GER) – Nina Mittelham (GER) 4:1 (-10, 11, 6, 9, 9)

Single cadet boys: Rares Sipos (ROU)- Artur Abusev (RUS) 4:1 (7, -9, 10, 7, 4)

Single cadet girls: Adina Diaconu (ROU) – Lisa Lung (BEL) 4:0 (8,7, 9, 4)

Double junior boys: Adam Szudi, Nandor Ecseki (HUN) – Diogo Chen, Jorge Costa (POR) 3 : 2 (-2, 2, -13, 4, 6)

Double junior girls: Rita Fins, Patricia Maciel (POR) – Lea Rakovac, Natalia Bajor (CRO/POL) 3:2 (-8, 10, -5, 7, 7)

Double cadet boys: Nolan Givone, Irvin Bertrand (FRA) – Cristian Pletea, Rares Sipos (ROU) 3:0 (10, 3, 6)

Double cadet girls: Adina Diaconu, Lisa Lung (ROU/BEL) – Leili Mostafavi, Romane Le Scour (FRA) 3:2 (-7, 9, 4, -7, 6)

Double mixed juniors: Tomislav Pucar, Lea Rakovac (CRO) – Nandor Ecseki, Bernadett Balint (HUN/ROU) 3:2 (9, 9, -9, -8, 10)

Double mixed cadets: Cristian Pletea, Adina Diaconu (ROU) – Rares Sipos, Lisa Lung (ROU/BEL) 3:0 (11:2, 11:4, 12:10)


TEAM’S FINALS


Cadess boys: Romania-France 2:3

Cristian Pletea – Nolan Givone 2:3 (11:8, 11:8, 7:11, 9:11, 8:11)

Rares Sipos – Irvin Bertrand 3:1 (7:11, 11:4, 11:7, 11:9)

Cristian Pletea, Rares Sipos – Nolan Givone, Irvin Bertrand 0:3 (10:12, 8:11, 10:12)

Cristian Pletea – Irvin Bertrand 3:0 (11:9, 11:6, 11:4)

Rares Sipos – Nolan Givone 0:3 (6:11, 8:11, 10:12)


Cadet girls: Romania-Russia 3:1

Andreea Dragoman – Anastasia Kolish 3:0 (11:3, 12:10, 11:6)

Adina Diaconu – Mariia Taylakova 2:3 (11:6, 8:11, 11:8, 10:12, 6:11)

Adina Diaconu, Andreea Dragoman – Mariia Taylakova, Anastasia Kolish 3:2 (11:6, 8:11, 11:5, 14:16, 11:8)

Adina Diaconu – Mariia Taylakova 3:1 (12:10, 9:11, 12:10, 11:3)


Junior boys: France-Poland 3:0

Alexandre Cassin – Jakub Folwarski 3:1 (14:12, 11:6, 7:11, 11:3)

Can Akkuzu – Patryk Zatowka 3:1 (11:6, 6:11, 11:2, 11:6)

Paul Gauzy – Marek Badowski 3:1 (4:11, 11:4, 11:7, 11:7


Junior girls: Germany-France 1:3

Nina Mittelham – Marie Migot 3:0 (11:9, 11:4, 11:9)

Yuan Wan – Pauline Chasselin 0:3 (5:11, 5:11, 8:11)

Chantal Mantz – Laura Pfefer 2:3 (6:11, 11:9, 9:11, 11:8, 9:11)

Yuan Wan – Marie Migot 1:3 (10:12, 7:11, 11:7, 5:11)